Pravidelne aktualizované a spoľahlivé informácie pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko.

Webstránka WelcomeToSlovakia.sk pravidelne prináša aktualizované informácie z overených zdrojov o podmienkach vstupu a pobyte na Slovensku pre ľudí z cudziny, ktorí museli opustiť svoj domov a hľadať bezpečie v inej krajine.

WelcomeToSlovakia.sk uľahčuje prístup k informáciám, vďaka čomu môžu utečenci a utečenky robiť lepšie rozhodnutia, chrániť sa pred rizikami spojenými s migráciou a pobytom v novej krajine.

Pravidelne overujeme dôležité informácie o pobyte na Slovensku, sledujeme legislatívne zmeny a zverejňujeme ich na našich stránkach. Témy získavame z podnetov našich čitateľov a potrieb utečencov a utečeniek zistených v terénnych a online prieskumoch.

Informácie zverejnené na našich stránkach získavame z viacerých zdrojov.

  • Vládne inštitúcie – ministerstvá, štátne úrady a samosprávy.
  • Partnerské organizácie – mimovládne organizácie pracujúce v oblasti migrácie a pomoci utečencom.
  • Mareena – terénni pracovníci Mareena, ktorí sú v dennom kontakte s utečencami a utečenkami a ich potrebami.

WelcomeToSlovakia.sk (pôvodne Ukraineslovakia.sk) vznikla v roku 2022 ako reakcia na ruskú inváziu na Ukrajinu. Mareena bola od začiatku vojny do konca roku 2023 prítomná na hraniciach s Ukrajinou. Vo Vyšnom Nemeckom poskytovala dôležité informácie ľuďom z Ukrajiny hľadajúcim bezpečné útočisko, bez ohľadu na ich národnosť a štátnu príslušnosť. 

Ľudia utekajúci pred vojnou potrebovali presné a dôveryhodné informácie o tom, aké sú ich práva a možnosti na Slovensku. Preto sme v spolupráci s Ligou za ľudské práva, iba niekoľko dní od začiatku invázie, spustili web Ukraineslovakia.sk. Od augusta 2022 bol rozvoj tejto webstránky podporovaný aj medzinárodnou organizáciou International Rescue Committee. Odvtedy sa potreby ľudí z Ukrajiny menili a webstránka odzrkadľovala túto zmenu. Témy a informácie sme pravidelne aktualizovali a pridávali sme odpovede na nové otázky. 

V súčasnosti sme web transformovali na WelcomeToSlovakia.sk, aby reflektoval potreby všetkých cudzincov a cudziniek, ktorí prichádzajú na Slovensko. Pokrývame najvýznamnejšie životné situácie a odkazujeme na služby ďalších organizácií ako sú napríklad právna a materiálna pomoc, psychologická podpora, kultúrne a komunitné centrá.

Ďalšie články

Dočasné útočisko. Získajte povolenie na prácu, zdravotnú starostlivosť a ďalšiu pomoc.

Rozdiely v pracovnej kultúre medzi Ukrajinou a Slovenskom

Šikana na pracovisku: Ako sa brániť

Konflikty na pracovisku 

Mapa poskytovateľov služieb