Šikana na pracovisku: Ako sa brániť
Šikana je opakované, dlhodobé a systematické správanie, ktorého cieľom je ponížiť, izolovať alebo psychicky ublížiť zamestnankyni či zamestnancovi. Jej prejavy môžu byť rôzne – od ignorovania, urážok, ponižovania až po vyhrážanie alebo psychický nátlak, prípadne násilie.
Šikana na pracovisku môže nenávratne poškodiť nielen vzťahy medzi kolegyňami a kolegami a tým aj dynamiku v práci, závažné dôsledky môže mať aj na zdravie a psychickú pohodu obete.
Zvlášť zraniteľní sú cudzinci. Jazyková bariéra, odlišný pracovný systém či neisté postavenie môže viesť k pocitu bezmocnosti. V tomto článku si predstavíme, aké typy šikany na pracovisku poznáme a ako sa proti nim brániť.
Medzi základné typy šikany na pracovisku patria:
- Mobbing je šikana zo strany kolegov alebo skupiny kolegov, pričom medzi nimi a obeťou nie vzťah nadriadenosti a podriadenosti. Môže ísť o rozširovanie fám a klebiet, sociálnu izoláciu, bezdôvodnú kritiku pracovného výkonu či jeho úmyselne narúšanie.
- Bossing zahŕňa vzťah nadriadený – podriadený, pričom vyššie postavený šikanuje nižšie postaveného. Medzi formy bossingu patria odlišné odmeňovanie, vyhrážky, neprimerané nároky či hrozba výpovede.
- Sexuálne obťažovanie vytvára ponižujúce, nepríjemné alebo zastrašujúce prostredie. Môže ísť o neprimerané poznámky či narážky, neželaný fyzický kontakt či vydieranie sexuálnymi návrhmi.
- Kyberšikana je forma šikany, ktorá prebieha v online prostredí prostredníctvom sociálnych sietí, mailov alebo iných digitálnych komunikačných prostriedkov. Zahŕňa urážanie, vyhrážanie, zastrašovanie, šírenie falošných informácií alebo zverejňovanie citlivých údajov s cieľom ublížiť, ponížiť alebo manipulovať obeťou.
Ako postupovať, ak si myslíte, že ste obeťou šikany
Zažívať šikanu môže byť veľmi ponižujúce a zahanbujúce. Aj keď je náročné o tom hovoriť, je dôležité, aby ste nemlčali a postavili sa za seba. Pred tým, ako budete túto situáciu riešiť na pracovisku môže byť pre vás nápomocné porozprávať sa s blízkou osobou, ktorej dôverujete, aby ste získali sebadôveru a dokázali jasne pomenovať situáciu. Na pracovisku sa obráťte na vašu priamu nadriadenú či nadriadeného. Predstavte svoju situáciu, popíšte čo sa stalo a vaše zhodnotenie. Ak k zásahu nepríde, prípadne ten, kto šikanuje, je vaša nadriadená/ý, obráťte sa na HR oddelenie. Ak zlyhá aj táto možnosť, môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce alebo na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Úlohou Inšpektorátu je overovať, či sú dodržiavané pracovnoprávne predpisy. Národné stredisko poskytuje právnu podporu zamestnancom, ktorí čelili diskriminačnému správaniu.
Je dôležité vedieť, že máte právo na ochranu – bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Šikanózne praktiky nemajú na zdravom pracovisku žiadne miesto. Ak ako cudzinka či cudzinec čelíte takejto situácii, nebojte sa vyhľadať pomoc. Váš pôvod, jazyk či pozícia nie sú dôvodom na to, aby ste boli vystavení ponižovaniu alebo nátlaku.
UNICEF na tému sexuálneho obťažovania vypracoval sériu vysvetľujúcich príspevkov, nájdete ich na tomto linku.
Tento článok vznikol v rámci iniciatívy UNICEF Pathways. Viac informácií nájdete na digital one-stop-shop UNICEF: https://