Každá krajina má svoju vlastnú pracovnú kultúru, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým si ľudia hľadajú zamestnanie, komunikujú na pracovisku či riešia administratívne záležitosti. To, čo v jednej krajine považujeme za úplne bežný a štandardný zvyk, v inej môže byť zvláštne a naopak.
Pri príchode do novej krajiny čelia ľudia mnohým výzvam, medzi ktoré patrí aj adaptácia na nový pracovný trh a systém zamestnávania. Hoci Slovensko a Ukrajina majú mnohé spoločné historické a kultúrne prvky, systém práce a typy zamestnania sa môžu líšiť.
Typy pracovného pomeru a možnosti zamestnania
Na Slovensku je najbežnejší trvalý pracovný pomer, ktorý je upravený Zákonníkom práce. V tomto prípade má zamestnanec nárok na sociálne zabezpečenie, platenú dovolenku a príplatky za prácu nadčas.
Ďalšou možnosťou je podnikanie formou živnosti, kedy prevádzkujete podnikateľskú činnosť samostatne, vo vlastnom mene ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Podmienkou je založenie živnosti, čo je možné urobiť elektronicky cez portál slovensko.sk alebo osobne na živnostenskom úrade. Po jej založení je potrebné prihlásiť sa do sociálnej a zdravotnej poisťovne a zriadiť si podnikateľský účet.
Okrem toho existujú aj dohody o pracovných činnostiach (napr. dohoda o brigádnickej práci študenta), ktoré sú vhodné pre krátkodobé a príležitostné formy práce. Kým na Slovensku ide o častý jav, krátkodobé zamestnávanie študentov na Ukrajine je ojedinelé.
Pracovný trh a hľadanie si práce
Na Slovensku je častou praxou reagovať na pracovné ponuky s vypracovaným životopisom a často aj motivačným listom.
Pri pozíciách v nadnárodných spoločnostiach alebo v oblasti IT sa odporúča očakávať náročnejší a viackolový výber s prísnejšími pravidlami a vyššími nárokmi na nádejnú pracovníčku či pracovníka.
Na Slovensku sa ľudia hľadajúci si prácu môžu stretnúť tiež so žiadosťami o referencie od predošlých zamestnávateľov.
Viac informácií nájdete v článku o hľadaní si práce na Slovensku.
Sviatky a brigády
Ak na Slovensku pripadne sviatok na víkend, pracovný týždeň pokračuje bežným spôsobom.
Na Ukrajine však býva zvykom, že ak sviatok pripadol na sobotu alebo nedeľu, jeden deň v nasledujúcom týždni bol voľný.
Odlišnosti ako príležitosť
Rozdiely medzi pracovnou kultúrou na Ukrajine a Slovensku nie sú veľmi veľké, ale existujú.
Tieto rozdiely však nie sú prekážkou, ale skôr príležitosťou na vzájomné obohatenie oboch pracovných kultúr. Prispôsobenie sa novému prostrediu je proces, ktorý sa dá zvládnuť a ktorý na konci môže priniesť nové perspektívy a skúsenosti.
Tento článok vznikol v rámci iniciatívy UNICEF Pathways. Viac informácií nájdete na digital one-stop-shop UNICEF: https://